Smartfony:wizja przyszłości

smartfony-wizja-przyszlosci

 

Pierwszą rozmowę przeprowadzoną przez telefon komórkowy wykonano 47 lat temu. Był to pierwszy telefon komórkowy, który można było dostać w sklepie. Motorola DynaTAC 8000x ważyła prawie kilogram i rozmiarami przypominała cegłę                                                     

Na przestrzeni lat telefony komórkowe zmieniły się nie do poznania. Dziś mamy do dyspozycji smartfony, które ważą kilkadziesiąt gramów i są naszpikowane technologią. Telefony wyglądają coraz bardziej futurystycznie i przestają przypominać swój pierwotny kształt. Z jakimi technologiami możemy mieć do czynienia w niedalekiej przyszłości?

Smartfony z rozciąganym ekranem

Już teraz na rynku dostępne są modele składanych składanych smartfonów. Możliwe, że w przyszłości będzie można rozciągać ekran do preferowanych przez siebie rozmiarów. Gdy zapragniemy obejrzeć firm – rozciągamy ekran, chcemy schować go do kieszeni – zmniejszamy jego rozmiary. Taka wizja wydaje się być atrakcyjna, ale do ekranu muszą być dostosowane odpowiednie komponenty.

Ładowanie bezprzewodowe

Wiecznie naładowany telefon? Brzmi kusząco. Już dzisiaj można ładować telefon, który znajduje się na stacji ładującej, ale to wciąż ogranicza możliwość jego używania. Prawdziwą rewolucją byłyby transmitery umożliwiające ładowanie telefonów z dużo większej odległość. Takie rozwiązanie mogłoby działać na zasadzie nadajników sieci komputerowych. Dzięki temu telefon nigdy by się nie rozładował.

Kontrolowanie urządzenia myślami

To rozwiązanie wciąż jeszcze jest z gatunku science – fiction. Wszystkie funkcje, które teraz obsługujemy za pomocą dotyku, byłyby w pełni kontrolowane przez umysł. Potrzebujesz do kogoś zadzwonić lub wysłać smsa? Wystarczy, że o tym pomyślisz. Chociaż jest jeszcze daleko do wprowadzenia tej technologii, już trwają nad nią pracę. Pozwoliłoby to oszczędzić sporo czasu.

Koniec smartfonów

A może zamiast rozwoju telefonów komórkowych nastąpi ich koniec ? Wszystkie funkcje smartfona mogą przejąć okulary. Posiadając Google Glass nie trzeba wyjmować telefonu, żeby zadzwonić, robić zdjęcia oraz korzystać z aplikacji. Telefon jest niezbędnym dodatkiem, umożliwiającym łączność okularów ze światem, ale możliwe, że w przyszłości nie będzie już konieczny. Mogłoby się tak stać za sprawą karty SIM wbudowanej w okulary.

Wiele z prezentowanych rozwiązań może brzmieć nieprawdopodobnie. Trzeba jednak pamiętać że 50 lat temu tak samo oceniany był pomysł rozmów za pomocą przenośnego telefonu komórkowego. Wyobraźnia wyprzedza jeszcze technologię, ale wkrótce te rozwiązania mogą stać się rzeczywistością.